LB25CKW01-12-BJ
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB25CKW01-12-BJ
LB25CKW01-12-BJ
Part Number
LB25CKW01-12-BJ
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Data sheet
LB25CKW01-12-BJ.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
LB25CKW01-12-BJ
Comments
    LB25CKW01-12-BJ Specifications
    PackageBulk
    SeriesLB
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitDPDT
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapWhite
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, White
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC