LB25CKW01-28-FJ
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB25CKW01-28-FJ
LB25CKW01-28-FJ
Part Number
LB25CKW01-28-FJ
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Data sheet
LB25CKW01-28-FJ.pdf
Delivery Services
LB25CKW01-28-FJ
Comments
    LB25CKW01-28-FJ Specifications
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapGreen
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, Green
    Illumination Voltage (Nominal)28 VAC/DC