LB25RKG01-28-JF
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB25RKG01-28-JF
LB25RKG01-28-JF
Part Number
LB25RKG01-28-JF
Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Data sheet
LB25RKG01-28-JF.pdf
Delivery Services
LB25RKG01-28-JF
Comments
    LB25RKG01-28-JF Specifications
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
    Illumination Type, ColorIncandescent, Green
    Illumination Voltage (Nominal)28 VAC/DC