LB25RKG01-5C12-JC
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB25RKG01-5C12-JC
LB25RKG01-5C12-JC
Part Number
LB25RKG01-5C12-JC
Manufacturer
NKK Switches
Description
STD SIZE PUSHBUTTON/ILLUMINATED/
Data sheet
LB25RKG01-5C12-JC.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
LB25RKG01-5C12-JC
Comments
    LB25RKG01-5C12-JC Specifications
    PackageBulk
    SeriesLB
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitDPDT
    Features-
    Part StatusActive
    Actuator TypeRectangular, Button
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
    Illumination Type, ColorLED, Red
    Illumination Voltage (Nominal)12 VDC