LB25SKG01-5D24-JD
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB25SKG01-5D24-JD
LB25SKG01-5D24-JD
Part Number
LB25SKG01-5D24-JD
Description
STD SIZE PUSHBUTTON/ILLUMINATED/
Data sheet
LB25SKG01-5D24-JD.pdf
Delivery Services
LB25SKG01-5D24-JD
Comments
    LB25SKG01-5D24-JD Specifications
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm x 16.20mm
    Illumination Type, ColorLED, Amber
    Illumination Voltage (Nominal)24 VDC