LB25SKW01-12-JE
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB25SKW01-12-JE
LB25SKW01-12-JE
Part Number
LB25SKW01-12-JE
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Data sheet
LB25SKW01-12-JE.pdf
Delivery Services
LB25SKW01-12-JE
Comments
    LB25SKW01-12-JE Specifications
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapClear (Yellow Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm x 16.20mm
    Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC