LB25WKG01-12-GJ
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB25WKG01-12-GJ
LB25WKG01-12-GJ
Part Number
LB25WKG01-12-GJ
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Data sheet
LB25WKG01-12-GJ.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
LB25WKG01-12-GJ
Comments
    LB25WKG01-12-GJ Specifications
    PackageBulk
    SeriesLB
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitDPDT
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapBlue
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC