LB26RKW01-28-BJ
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB26RKW01-28-BJ
LB26RKW01-28-BJ
Part Number
LB26RKW01-28-BJ
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Data sheet
LB26RKW01-28-BJ.pdf
Delivery Services
LB26RKW01-28-BJ
Comments
    LB26RKW01-28-BJ Specifications
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapWhite
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
    Illumination Type, ColorIncandescent, White
    Illumination Voltage (Nominal)28 VAC/DC