LB26SKG01-12-JG
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB26SKG01-12-JG
LB26SKG01-12-JG
Part Number
LB26SKG01-12-JG
Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Data sheet
LB26SKG01-12-JG.pdf
Delivery Services
LB26SKG01-12-JG
Comments
    LB26SKG01-12-JG Specifications
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeSquare, Button
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapClear (Blue Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm x 16.20mm
    Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC