LB26SKW01-5F24-JF
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB26SKW01-5F24-JF
LB26SKW01-5F24-JF
Part Number
LB26SKW01-5F24-JF
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Data sheet
LB26SKW01-5F24-JF.pdf
Delivery Services
LB26SKW01-5F24-JF
Comments
    LB26SKW01-5F24-JF Specifications
    Features-
    Part StatusActive
    Actuator TypeSquare, Button
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm x 16.20mm
    Illumination Type, ColorLED, Green
    Illumination Voltage (Nominal)24 VDC