LB26WKG01-12-FJ
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB26WKG01-12-FJ
LB26WKG01-12-FJ
Part Number
LB26WKG01-12-FJ
Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Data sheet
LB26WKG01-12-FJ.pdf
Delivery Services
LB26WKG01-12-FJ
Comments
    LB26WKG01-12-FJ Specifications
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapGreen
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, Green
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC