LB26WKW01-28-JF
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB26WKW01-28-JF
LB26WKW01-28-JF
Part Number
LB26WKW01-28-JF
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Data sheet
LB26WKW01-28-JF.pdf
Delivery Services
LB26WKW01-28-JF
Comments
    LB26WKW01-28-JF Specifications
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, Green
    Illumination Voltage (Nominal)28 VAC/DC