LP0125CMKW01C
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LP0125CMKW01C
LP0125CMKW01C
Part Number
LP0125CMKW01C
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Data sheet
LP0125CMKW01C.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
LP0125CMKW01C
Comments
    LP0125CMKW01C Specifications
    PackageBulk
    SeriesLP01
    RoHSRoHS
    TypeStandard
    CircuitDPDT
    Features-
    Part StatusActive
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapRed
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 17.30mm Dia