SCB15P10A-2C
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
SCB15P10A-2C
SCB15P10A-2C
Part Number
SCB15P10A-2C
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V
Data sheet
SCB15P10A-2C.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
SCB15P10A-2C
Comments
    SCB15P10A-2C Specifications
    PackageBulk
    SeriesSCB
    RoHSRoHS
    TypeStandard
    CircuitSPDT
    Features-
    Part StatusActive
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Rear
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC-
    Color - Actuator/CapRed
    Current Rating (Amps)10A (AC)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia