SCB15P10B-1A
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
SCB15P10B-1A
SCB15P10B-1A
Part Number
SCB15P10B-1A
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V
Data sheet
SCB15P10B-1A.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
SCB15P10B-1A
Comments
    SCB15P10B-1A Specifications
    PackageBulk
    SeriesSCB
    RoHSRoHS
    TypeStandard
    CircuitSPDT
    Features-
    Part StatusActive
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Rear
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC-
    Color - Actuator/CapBlack
    Current Rating (Amps)10A (AC)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia