SCB15P15B-1C
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
SCB15P15B-1C
SCB15P15B-1C
Part Number
SCB15P15B-1C
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V
Data sheet
SCB15P15B-1C.pdf
Delivery Services
SCB15P15B-1C
Comments
    SCB15P15B-1C Specifications
    CircuitSPDT
    Features-
    Part StatusActive
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Voltage Rating - DC-
    Color - Actuator/CapRed
    Current Rating (Amps)15A (AC)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia