SCB15P15B-5CA
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
SCB15P15B-5CA
SCB15P15B-5CA
Part Number
SCB15P15B-5CA
Description
SWITCH PUSH SPDT 15A 125V
Data sheet
SCB15P15B-5CA.pdf
Delivery Services
SCB15P15B-5CA
Comments
    SCB15P15B-5CA Specifications
    CircuitSPDT
    FeaturesWith Shroud
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeRectangular, Button
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Voltage Rating - DC-
    Color - Actuator/CapRed
    Current Rating (Amps)15A (AC)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia