SCB15S10A-3A
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
SCB15S10A-3A
SCB15S10A-3A
Part Number
SCB15S10A-3A
Description
SWITCH PUSH SPDT 10A 125V
Data sheet
SCB15S10A-3A.pdf
Delivery Services
SCB15S10A-3A
Comments
    SCB15S10A-3A Specifications
    CircuitSPDT
    Features-
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Voltage Rating - DC-
    Color - Actuator/CapBlack
    Current Rating (Amps)10A (AC)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia