SCB15S15B-1A
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
SCB15S15B-1A
SCB15S15B-1A
Part Number
SCB15S15B-1A
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V
Data sheet
SCB15S15B-1A.pdf
Delivery Services
SCB15S15B-1A
Comments
    SCB15S15B-1A Specifications
    CircuitSPDT
    Features-
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Voltage Rating - DC-
    Color - Actuator/CapBlack
    Current Rating (Amps)15A (AC)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia