SCB15S15B-4AA
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
SCB15S15B-4AA
SCB15S15B-4AA
Part Number
SCB15S15B-4AA
Description
SWITCH PUSH SPDT 15A 125V
Data sheet
SCB15S15B-4AA.pdf
Delivery Services
SCB15S15B-4AA
Comments
    SCB15S15B-4AA Specifications
    CircuitSPDT
    FeaturesWith Shroud
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Voltage Rating - DC-
    Color - Actuator/CapBlack
    Current Rating (Amps)15A (AC)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia