SCB16S15D-4FA
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
SCB16S15D-4FA
SCB16S15D-4FA
Part Number
SCB16S15D-4FA
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSH SPDT 15A 125V
Data sheet
SCB16S15D-4FA.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
SCB16S15D-4FA
Comments
    SCB16S15D-4FA Specifications
    PackageBulk
    SeriesSCB
    RoHSRoHS
    TypeStandard
    CircuitSPDT
    FeaturesWith Shroud
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Rear
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder Lug
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC-
    Color - Actuator/CapGreen
    Current Rating (Amps)15A (AC)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia