SCB25P15A-1A
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
SCB25P15A-1A
SCB25P15A-1A
Part Number
SCB25P15A-1A
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSH DPDT 15A 125V
Data sheet
SCB25P15A-1A.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
SCB25P15A-1A
Comments
    SCB25P15A-1A Specifications
    PackageBulk
    SeriesSCB
    RoHSRoHS
    TypeStandard
    CircuitDPDT
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Rear
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC-
    Color - Actuator/CapBlack
    Current Rating (Amps)15A (AC)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia