SCB25P15A-4FA
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
SCB25P15A-4FA
SCB25P15A-4FA
Part Number
SCB25P15A-4FA
Description
SWITCH PUSH DPDT 15A 125V
Data sheet
SCB25P15A-4FA.pdf
Delivery Services
SCB25P15A-4FA
Comments
    SCB25P15A-4FA Specifications
    CircuitDPDT
    FeaturesWith Shroud
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Voltage Rating - DC-
    Color - Actuator/CapGreen
    Current Rating (Amps)15A (AC)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia