SCB25S15B-4CA
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
SCB25S15B-4CA
SCB25S15B-4CA
Part Number
SCB25S15B-4CA
Description
SWITCH PUSH DPDT 15A 125V
Data sheet
SCB25S15B-4CA.pdf
Delivery Services
SCB25S15B-4CA
Comments
    SCB25S15B-4CA Specifications
    CircuitDPDT
    FeaturesWith Shroud
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Voltage Rating - DC-
    Color - Actuator/CapRed
    Current Rating (Amps)15A (AC)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia