UB215SKG036G-2B
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
UB215SKG036G-2B
UB215SKG036G-2B
Part Number
UB215SKG036G-2B
Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Data sheet
UB215SKG036G-2B.pdf
Delivery Services
UB215SKG036G-2B
Comments
    UB215SKG036G-2B Specifications
    PackageBulk
    CircuitSPDT
    FeaturesSealed - Flux Protection
    Part StatusActive
    Actuator TypeSquare, Button
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapWhite
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout Dimensions-
    Illumination Type, ColorLED, Blue
    Illumination Voltage (Nominal)3.6 VDC