UB215SKG036G
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
UB215SKG036G
UB215SKG036G
Part Number
UB215SKG036G
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Data sheet
UB215SKG036G.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
UB215SKG036G
Comments
    UB215SKG036G Specifications
    PackageBulk
    SeriesUB2
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPDT
    FeaturesSealed - Flux Protection
    Part StatusActive
    Actuator TypePlunger for Cap
    Mounting TypeThrough Hole
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StylePC Pin
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/Cap-
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout Dimensions-
    Illumination Type, ColorLED, Blue
    Illumination Voltage (Nominal)3.6 VDC