UB215SKW036G
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
UB215SKW036G
UB215SKW036G
Part Number
UB215SKW036G
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Data sheet
UB215SKW036G.pdf
Delivery Services
UB215SKW036G
Comments
    UB215SKW036G Specifications
    PackageBulk
    CircuitSPDT
    FeaturesSealed - Fully
    Part StatusActive
    Actuator TypePlunger for Cap
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/Cap-
    Current Rating (Amps)5A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout Dimensions-
    Illumination Type, ColorLED, Blue
    Illumination Voltage (Nominal)3.6 VDC