UB216SKW036G
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
UB216SKW036G
UB216SKW036G
Part Number
UB216SKW036G
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Data sheet
UB216SKW036G.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
UB216SKW036G
Comments
    UB216SKW036G Specifications
    PackageBulk
    SeriesUB2
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPDT
    FeaturesSealed - Fully
    Part StatusActive
    Actuator TypePlunger for Cap
    Mounting TypeThrough Hole
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StylePC Pin
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/Cap-
    Current Rating (Amps)5A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout Dimensions-
    Illumination Type, ColorLED, Blue
    Illumination Voltage (Nominal)3.6 VDC