UB226SKG036G
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
UB226SKG036G
UB226SKG036G
Part Number
UB226SKG036G
Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Data sheet
UB226SKG036G.pdf
Delivery Services
UB226SKG036G
Comments
    UB226SKG036G Specifications
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitDPDT
    FeaturesSealed - Fully
    Part StatusActive
    Actuator TypePlunger for Cap
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/Cap-
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout Dimensions-
    Illumination Type, ColorLED, Blue
    Illumination Voltage (Nominal)3.6 VDC