YB15CKG01-12-EB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB15CKG01-12-EB
YB15CKG01-12-EB
Part Number
YB15CKG01-12-EB
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Data sheet
YB15CKG01-12-EB.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
YB15CKG01-12-EB
Comments
    YB15CKG01-12-EB Specifications
    PackageBulk
    SeriesYB
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPDT
    FeaturesStainless Steel
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapYellow (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC