YB15MKW01-5F24-JF
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB15MKW01-5F24-JF
YB15MKW01-5F24-JF
Part Number
YB15MKW01-5F24-JF
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Data sheet
YB15MKW01-5F24-JF.pdf
Delivery Services
YB15MKW01-5F24-JF
Comments
    YB15MKW01-5F24-JF Specifications
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Green
    Illumination Voltage (Nominal)24 VDC