YB15SKW01-28-CB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB15SKW01-28-CB
YB15SKW01-28-CB
Part Number
YB15SKW01-28-CB
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Data sheet
YB15SKW01-28-CB.pdf
Delivery Services
YB15SKW01-28-CB
Comments
    YB15SKW01-28-CB Specifications
    PackageBulk
    FeaturesTactile Feedback
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeSquare, Button
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapRed (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, Red
    Illumination Voltage (Nominal)28 VAC