YB16KKW01
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB16KKW01
YB16KKW01
Part Number
YB16KKW01
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Data sheet
YB16KKW01.pdf
Delivery Services
YB16KKW01
Comments
    YB16KKW01 Specifications
    RoHSRoHS
    TypeStandard
    Part StatusActive
    Actuator TypePlunger for Cap
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/Cap-
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia