YB16MKG01-5F24-JF
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB16MKG01-5F24-JF
YB16MKG01-5F24-JF
Part Number
YB16MKG01-5F24-JF
Description
SHORT BODY PUSHBUTTON/ILLUMINATE
Data sheet
YB16MKG01-5F24-JF.pdf
Delivery Services
YB16MKG01-5F24-JF
Comments
    YB16MKG01-5F24-JF Specifications
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    Part StatusActive
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder Lug
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Green
    Illumination Voltage (Nominal)24 VDC