YB16MKG01-BB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB16MKG01-BB
YB16MKG01-BB
Part Number
YB16MKG01-BB
Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Data sheet
YB16MKG01-BB.pdf
Delivery Services
YB16MKG01-BB
Comments
    YB16MKG01-BB Specifications
    PackageTray
    SeriesYB
    RoHSRoHS
    TypeStandard
    Part StatusActive
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapWhite (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia