YB16SKG01
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB16SKG01
YB16SKG01
Part Number
YB16SKG01
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Data sheet
YB16SKG01.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
YB16SKG01
Comments
    YB16SKG01 Specifications
    PackageBulk
    SeriesYB
    RoHSRoHS
    TypeStandard
    CircuitSPDT
    FeaturesTactile Feedback
    Part StatusActive
    Actuator TypePlunger for Cap
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/Cap-
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia