YB16WCKG01-5F05-JF
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB16WCKG01-5F05-JF
YB16WCKG01-5F05-JF
Part Number
YB16WCKG01-5F05-JF
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Data sheet
YB16WCKG01-5F05-JF.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
YB16WCKG01-5F05-JF
Comments
    YB16WCKG01-5F05-JF Specifications
    PackageBulk
    SeriesYB
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPDT
    FeaturesTactile Feedback
    Part StatusActive
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Green
    Illumination Voltage (Nominal)5 VDC