YB16WCKW01-1F05-JA
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB16WCKW01-1F05-JA
YB16WCKW01-1F05-JA
Part Number
YB16WCKW01-1F05-JA
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Data sheet
YB16WCKW01-1F05-JA.pdf
Delivery Services
YB16WCKW01-1F05-JA
Comments
    YB16WCKW01-1F05-JA Specifications
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapClear (Black Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Green
    Illumination Voltage (Nominal)5 VDC