YB16WCKW01
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB16WCKW01
YB16WCKW01
Part Number
YB16WCKW01
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Data sheet
YB16WCKW01.pdf
Delivery Services
YB16WCKW01
Comments
    YB16WCKW01 Specifications
    RoHSRoHS
    TypeStandard
    Part StatusActive
    Actuator TypePlunger for Cap
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/Cap-
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia