YB16WSKG01-5D12-JD
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB16WSKG01-5D12-JD
YB16WSKG01-5D12-JD
Part Number
YB16WSKG01-5D12-JD
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Data sheet
YB16WSKG01-5D12-JD.pdf
Delivery Services
YB16WSKG01-5D12-JD
Comments
    YB16WSKG01-5D12-JD Specifications
    Part StatusActive
    Actuator TypeSquare, Button
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Amber
    Illumination Voltage (Nominal)12 VDC