YB16WSKW01-CB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB16WSKW01-CB
YB16WSKW01-CB
Part Number
YB16WSKW01-CB
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Data sheet
YB16WSKW01-CB.pdf
Delivery Services
YB16WSKW01-CB
Comments
    YB16WSKW01-CB Specifications
    PackageBulk
    SeriesYB
    RoHSRoHS
    TypeStandard
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapRed (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia