YB215CWCKW01-5C12-CB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB215CWCKW01-5C12-CB
YB215CWCKW01-5C12-CB
Part Number
YB215CWCKW01-5C12-CB
Manufacturer
NKK Switches
Description
STD SIZE PUSHBUTTON/ILLUMINATED/
Data sheet
YB215CWCKW01-5C12-CB.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
YB215CWCKW01-5C12-CB
Comments
    YB215CWCKW01-5C12-CB Specifications
    PackageBulk
    SeriesYB2
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPDT
    FeaturesTactile Feedback
    Part StatusActive
    Actuator TypeRound, Button, Flush
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapRed (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Red
    Illumination Voltage (Nominal)12 VDC