YB215CWCKW01/CUL-5C24-CB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB215CWCKW01/CUL-5C24-CB
YB215CWCKW01/CUL-5C24-CB
Part Number
YB215CWCKW01/CUL-5C24-CB
Description
STD SIZE PUSHBUTTON/ILLUMINATED/
Data sheet
YB215CWCKW01/CUL-5C24-CB.pdf
Delivery Services
YB215CWCKW01/CUL-5C24-CB
Comments
    YB215CWCKW01/CUL-5C24-CB Specifications
    Part StatusActive
    Actuator TypeRound, Button, Flush
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapRed (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Red
    Illumination Voltage (Nominal)24 VDC