YB215CWSKW01-5C24-CB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB215CWSKW01-5C24-CB
YB215CWSKW01-5C24-CB
Part Number
YB215CWSKW01-5C24-CB
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Data sheet
YB215CWSKW01-5C24-CB.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
YB215CWSKW01-5C24-CB
Comments
    YB215CWSKW01-5C24-CB Specifications
    PackageBulk
    SeriesYB2
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPDT
    FeaturesTactile Feedback
    Part StatusActive
    Actuator TypeSquare, Button, Flush
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapRed (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsSquare - 21.00mm x 21.00mm
    Illumination Type, ColorLED, Red
    Illumination Voltage (Nominal)24 VDC