YB215CWSKW01-5D24-EB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB215CWSKW01-5D24-EB
YB215CWSKW01-5D24-EB
Part Number
YB215CWSKW01-5D24-EB
Description
SPDT ON-(ON) PANEL SEAL SQUARE B
Data sheet
YB215CWSKW01-5D24-EB.pdf
Delivery Services
YB215CWSKW01-5D24-EB
Comments
    YB215CWSKW01-5D24-EB Specifications
    Part StatusActive
    Actuator TypeSquare, Button, Flush
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapYellow (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsSquare - 21.00mm x 21.00mm
    Illumination Type, ColorLED, Amber
    Illumination Voltage (Nominal)24 VDC