YB216CWCKG01-5C24-JB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB216CWCKG01-5C24-JB
YB216CWCKG01-5C24-JB
Part Number
YB216CWCKG01-5C24-JB
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Data sheet
YB216CWCKG01-5C24-JB.pdf
Delivery Services
YB216CWCKG01-5C24-JB
Comments
    YB216CWCKG01-5C24-JB Specifications
    PackageBulk
    SeriesYB2
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPDT
    FeaturesTactile Feedback
    Part StatusActive
    Actuator TypeRound, Button, Flush
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Red
    Illumination Voltage (Nominal)24 VDC