YB226CWSKW01-5F24-FB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB226CWSKW01-5F24-FB
YB226CWSKW01-5F24-FB
Part Number
YB226CWSKW01-5F24-FB
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Data sheet
YB226CWSKW01-5F24-FB.pdf
Delivery Services
YB226CWSKW01-5F24-FB
Comments
    YB226CWSKW01-5F24-FB Specifications
    PackageBulk
    SeriesYB2
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitDPDT
    FeaturesTactile/Audible Feedback
    Part StatusActive
    Actuator TypeSquare, Button, Flush
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapGreen (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsSquare - 21.00mm x 21.00mm
    Illumination Type, ColorLED, Green
    Illumination Voltage (Nominal)24 VDC