YB25SKG01-12-EB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB25SKG01-12-EB
YB25SKG01-12-EB
Part Number
YB25SKG01-12-EB
Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Data sheet
YB25SKG01-12-EB.pdf
Delivery Services
YB25SKG01-12-EB
Comments
    YB25SKG01-12-EB Specifications
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapYellow (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC