YB25SKW01-12-BB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB25SKW01-12-BB
YB25SKW01-12-BB
Part Number
YB25SKW01-12-BB
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Data sheet
YB25SKW01-12-BB.pdf
Delivery Services
YB25SKW01-12-BB
Comments
    YB25SKW01-12-BB Specifications
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapWhite (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, White
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC