YB26KKW01-2CF24-JB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB26KKW01-2CF24-JB
YB26KKW01-2CF24-JB
Part Number
YB26KKW01-2CF24-JB
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Data sheet
YB26KKW01-2CF24-JB.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
YB26KKW01-2CF24-JB
Comments
    YB26KKW01-2CF24-JB Specifications
    PackageBulk
    SeriesYB
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitDPDT
    FeaturesVoltage Reduction Lighting
    Part StatusActive
    Actuator TypeSquare, Button
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Red/Green
    Illumination Voltage (Nominal)24 VDC